Arıcılık Bölümünün tek mezunu olarak bal üretiyor

Arıcılık

Ağrı’da, 2 yıllık arıcılık bölümü mezunu olan Danyal Demir adlı vatandaş, kentte arıcılık bölümünün tek mezunu olarak yazın yaylalara götürdüğü arılardan ürettiği balları tüm illere gönderiyor.

Ağrı, Eski Van Caddesi’nde aktar dükkânında bal satan Danyal Demir adlı vatandaş, arıcılığa başlangıç hikâyelerini ağabeyinin 2004 yılında kanser olduğunu, babasıyla birlikte hakiki bal arayışına çıktıklarını ancak aradıkları balı bulamadıkları bu yüzden babasının geçmişten kalan hekimlik tecrübesinden yola çıkarak kendi arılarını aldıklarını söyledi. Yaz aylarında arıları merkeze yakın Sinek yaylasına götürdüklerini bu şekilde bal ürettiklerini ifade eden demir, kendi ürettikleri bal sayesinde ağabeyinin kanserden kurtulduğunu belirtti.

Arıcılık mesleğini bu yüzden çok sevdiğini ifade eden Demir, daha sonra bu bölümü okumaya karar vererek 2013 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Sivrice Meslek Yüksekokulu’nda 2 yıllık arıcılık bölümüne kaydoldu. Okulu bitirdikten sonra babasıyla birlikte arıcılık mesleğini devam ettirdi. Ağrı’da arıcılık bölümünü okuyup da arıcılığa başlayan tek kişi olduğunu dile getiren Demir; 500 den fazla arı kovanlarının olduğunu ve bölge illeri dâhil olmak üzere ülke geneline bal gönderdiklerini ifade etti.

‘40 kişiye sertifikamızı verdik’

Arıcılıktan mezun olduktan sonra memlekete geldiğinde insanlarında bundan faydalanmasını istediğini söyleyen Demir; SERKA’ da 3 aylık bir kurs verdim, yaklaşık 40 kişiye sertifikamızı verdik. Halk Eğitim Merkezlerinde 60 saatlik kurslarımız var veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. İleri ki dönemlerde arıcılık danışmalığını da yapmak istiyorum, arıcılarımıza bilimsel bir şekilde anlatmak istiyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin