Anne karnında ölümle burun buruna gelen bebek yaşam savaşı veriyor

yaşam savaşı

Bilecik’te, dün gece tartıştığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen 8 aylık hamile Melike Kaygın Kartal isimli kadının ölmek üzereyken sezeryan ile alınan bebeği, sevk edildiği Afyonkarahisar’dan helikopterle Isparta’ya gönderildi. Minik bebeğin sağlık durumunun kötü olduğu öğrenildi.

Bilecik’te Ertuğrul Gazi Mahallesi Şehit Tahsin Büyükçoban Caddesi Güven Apartmanı’nda oturan Melike Kaygın Kartal, uzaklaştırması bulunan kocası Hüseyin Kartal ile tartışması sonrası vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklanmıştı. 8 aylık hamile kadın, kocasının ihbar etmesi üzerine Bilecik Devlet Hastanesine kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Melike Kaygın Kartal’ın karnındaki 8 aylık erkek bebeği de sezeryanla alınarak hayata tutunması sağlanmıştı. Minik çocuk dün gece geç saatlerde ambulans ile Afyonkarahisar Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yoğun bakım servisine sevk edilmişti.

Hastane Başhekimliğinden açıklama yapıldı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Hazım Bozca, henüz ismi dahi verilmeyen erkek bebeğin sağlık durumu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, bebeğin hava (helikopter) ambulans ile Isparta’da özel bir sağlık kuruluşuna sevk edildiği hatırlatan Dr. Bozca, talihsiz bebeğin yaşamsal fonksiyonlarının ise düşük olduğunu kaydetti. Dr. Bozca açıklamasında şunları söyledi:

“Hastamız buraya geldiğinde sportan solunumu yoktu, entübe haldeydi. Kalbi de çok zayıf olan bebekte hipotansiyon mevcuttu. Gerekli müdahalelerde bulunduk. Bıçaklanma neticesinde bebek strese maruz kaldığı için, beyine giden kan akımında yavaşlama olması ve akciğerin de gelişmemiş olmasından dolayı gerekli tedaviler yapıldı. Akciğer için medikal tedavi uygulandı. Yapılan tüm bu tedavilere rağmen, hastanın hipotansiyonunun geçmemesi ve nörolojik bir takım sekellerin hastada gelişebilecek olmasından dolayı, hastayı daha ileri bir seviyede haslık hizmetinin verilebileceği 3. Sınıf bir sağlık kuruluşu olan Isparta iline sevk ettik. Bebeğin şu anda genel durumu iyi değil. Spontal solunumu halen yok, kalbi zayıf atmakta. Yoğun bakımda hastanın takip edilmesi gerekmektedir. Bebeğin hayati riski yüksek. Yaşam beklentisi biraz az gibi.”

Minik bebek hastaneden özel donanımlı bir ambulansta yaşam kuvezi içerisinde helikoptere Isparta’ya nakledilirken, bebekte solunum yetmezliği ile birlikte nörolojik bozukluklar da olduğu bu yüzden 3. basamak bir sağlık kuruluşuna sevk edildiği kaydedildi. Erken doğum olduğu için sağlık problemlerinin olduğu öğrenilen küçük çocuğun yaşamasına mucize gözü ile bakıldığı öğrenildi.(İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin