Anketimize katılın! Say’ın mektubundan sonra Kültür Daire Başkanlığı konuşuluyor.

Piyanist Fazıl Say, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu’na mektup yazdı ve önerilerini sıraladı. Bu mektubun ardından İstanbulluların gündeminde İBB Kültür Daire Başkanlığı tartışması girdi. Siz de aşağıdaki anketimize katılabilir, Facebook hesabımızdan  #İBByeÖneriyoruz etiketiyle ankete yeni isimler önerebilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.
İBB’nin en önemli departmanı olarak görülen Kültür Daire Başkanlığının değişecek yönetim kadrosu ve ajandası Say’ın bu mektubundan sonra konuşulmaya başlandı.

Gazete İstanbul ve Heyamola Yayınları sahibi,  ROMAN KAHRAMANLARI dergisi ve İstanbul Edebiyat Festivalinin genel yönetmeni Ömer Asan da tartışmaya dahil olarak, #İBByeÖneriyoruz etiketiyle takipçilerine belediyenin kültür-sanat alanındaki yapılanması ve organizasyonları hakkındaki önerilerini sunmalarını önerdi.

 

Piyanist Fazıl Say, 23 Haziran’da gerçekleşen seçim ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na yönelik olarak bir mektup kaleme almıştı:

“1- İstanbul 16 milyon kişi, kültür haliyle, toplumsal ve ekonomik dengelere çok bağlı bir konu, dar gelirli yığınların, bilet fiyatı yüksek kültür sanat faaliyetlerini takip etmeleri imkansız” diyen Say, şöyle devam ettmişti:

“Kültür sanatın, müziğin, bu ilçelerde yaşayanlara götürülmesi mühim bir konudur. İstanbul’da konser salonlarının, festivallerin olmadığı ilçelerine de bu hizmeti sağlamak, büyük başarı ve denge sağlayacaktır. Aslında Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nde yıllarca gayret ettiği faaliyetleri bunun ne kadar iyi sonuçlar verebileceğinin de göstergesi..

Kültür sanat’ın en önemli ihtiyacı “devamlılık” ; yani bir kere yapmanın bir anlamı ve faydası yok, sürekliliği tutmak lazım. Bu sürekliliği takip etmek, 4-5 yıl süren uzun vadeli planlar yapmak lazım.

2- İstanbul’un tüm çocuklarına ve tüm gençlerine, kültür ile tanışma, sanat yapma imkanları açılmalı. Bu konuda, aileler oldukça sıkışıp kalmış gözüküyor, bu konuların bazıları hususunda özellikle MEB ve Kültür bakanlığına açık mektuplar yazmıştım.

3- Kültür çok boyutlu bir konu; batı müziği, klasik, caz ve dünya müzikleri, Türkiye’nin folkloru, Türk Sanat Musikisi, Halk müziği, dini müzikler gibi…

Şimdi; kanımca; herkes her şeyle tanışabilmeli. Elbet; Herkes her şeyi sevmek zorunda değil, ama ulaşmak sorunu olmamalı.

Mozart seven birinin de Dede Efendi veya Aşık Veysel sevebileceğini biliyoruz; bu dağılım da eşit ve bu şehirin yapısını dost kılan bütünleştiren başta olmalı..

4- İstanbul’un dünya markası olabilen kurumları olmalı, mesela bir dünya markası orkestrası bir korosu olmalı, sentezler üreten festivalleri olmalı, bu hepimizin hayalidir, İstanbul 1000 sene 500 sene 300 sene öncesinin tarihini dünya ile paylaşıyor ama yüzlerce yıl sonrasına bırakması gereken eserler de olmalı, bu bir yapılanmadır, bu da paylaşımdır, ve turist çeker. Bakanlık yapmıyorsa Belediye yapar, bizler dünya yarışında olmalıyız; Mesela; hayallerimden biri de gençlik orkestraları..

Yani, uluslararası boyutta faaliyetler olmalı… Tüm bu konularda ben yardıma hazırım.”

Bu mektubun ardından İstanbulluların gündeminde İBB Kültür Daire Başkanlığı tartışması girdi. Siz de aşağıdaki anketimize katılabilir, Facebook hesabımızdan  #İBByeÖneriyoruz etiketiyle ankete yeni isimler önerebilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

İBB Kültür Daire Başkanı Kim Olsun?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

6 YORUM

  1. Sanat ve kültür etkinlikleri belli yerlerde kısıtlı kalmamalı.her bölgede etkinlikler olmalı ulaşılabilmeli.yetenekli ve ilgili gençlere ulaşılasilmeli yetiştirilmeli.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin