Amik Ovası’nda evler sular altında

Hatay’da son günlerde etkili olan yağış sonrasında Tahtaköprü Barajı’nın kapaklarının açılmasıyla birlikte tarım arazileri ile çevresindeki evler sular altında kaldı. 

Hatay’ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki tarım arazilerinin sulanması için Karasu Çayı üzerine yaptırılan Tahtaköprü Barajı’nda su seviyesinin artması nedeniyle kapaklar açılarak, suyun tahliyesine başlandı. Tahliye sonrasında Amik Ovası’ndaki ekili tarım arazileri ve çevresindeki evler su altında kaldı. Aşağıoba Mahallesi sakinlerinden Yusuf Karakaya, evlerinin ve ekili tarım arazilerinin sular altında kaldığını belirterek, “Tahtaköprü Barajı’nda suların yükselmesiyle birlikte kapaklarının açılması sonrası evlerimiz arazilerimiz yerle bir oldu. Şu an evlerimizde oturamıyoruz, mağdur durumdayız, devletimizden yardım bekliyoruz. Bu mağduriyetimizin çözülmesi lazım. Arazilerimiz yerle bir oldu, mahsullerimizi alamıyoruz ve bu mahsuller çıkmazsa buradaki insanlar nereden ekmek yiyecekler” dedi.

Aşağıoba Mahallesi sakinlerinden Osman Sönmez ise hayvanların su içerisinde kaldığını, suyun sürekli arttığını söyleyerek, “50 yıldan beri ilk kez, su bu şekilde köyümüze kadar geldi. Buğdaylarımız su içerisinde kaldı. Devletimizin bizlere yardım etmesini bekliyoruz. Tahtaköprü Barajı’nın kapaklarının açılması ile su daha da artıyor. Köyümüz tehlike altındadır, evlere ahırlara sular girdi. Çoğu vatandaşımızın yemleri de yok, hayvanları da su içerisinde kaldı” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin