Ambulans verilmeyince arabada doğum yaptı

Aydın’da doğumunu arabada yapmak zorunda kalan bir kadın, bebeği ile birlikte ölümden döndü. Çocuğunu ve eşini göbek kordonu kesilmemiş vaziyette zor şartlarda hastaneye yetiştiren baba, görevlilerden şikayetçi oldu.

İddiaya göre, gündüz saatlerinde Söke Devlet Hastanesi’ne giden anne adayı Emine Turanalp’e ilaç yazan hekimler kadının ilaçları kullanıp 3 gün sonra doğum için gelmesini istedi. Gece saat 03.00 sıralarında doğum sancısı başlayan Turanalp, bu defa yakınları ile birlikte doğum için Söke Devlet Hastanesi’ne müracaat etti. Hasta yakınlarının iddiasına göre, hastanede doğum doktoru olmadığı ve yaklaşık bir saat sonra geleceği belirtildi. Ambulans taleplerinin geri çevrildiğini ileri süren baba Ömer Turanalp, doğum sancısı olan eşini Aydın Kadın Doğum Hastanesi’ne yetiştirmek için kendi aracı ile yola çıktı. Yolda sancıları artan Turanalp, İncirliova yakınlarında aracın içerisinde doğum yaptı.

Yaşadıkları durum nedeniyle Söke Devlet Hastanesi’ndeki görevlilerden şikayetçi olduklarını belirten baba Turanalp, “Eşimin sancıları vardı Söke Devlet Hastanesi’ne gittik. Orada hemşire bize ‘eşinizin soğuk algınlığı var, doğumu burada gerçekleştiremez, doktor da burada yok gelmesi de yarım saat bir saati bulur başka bir hastaneye götürün’ dediler. Ben de eşimi aldım, Aydın Kadın Doğum Hastanesi’ne getirmek üzere yola çıktım. Eşim yolda doğumu yaptı. Hava yağmurluydu. Eğer yolda annem ve kayınvalidem olmasaydı eşimi ve bebeğimi kaybedebilirdim” diyerek yaşadıklarından dolayı şikayetçi olduğunu söyledi.

Ailenin konuşmasını ve kameranın çekim yapmasını engellemek istediler

Bu arada, Turanalp ailesinin yaşadığı durumu haber yapmak için hastane bahçesine gelen gazeteciler hastanedeki özel güvenlik görevlilerinin ilginç bir engellemeyle karşılaştı. Olayda haberlik bir durumun olmadığını belirten güvenlik görevlileri, ailenin açıklama yapmasını ve kameraların çekim yapmasının yasak olduğunu belirttiler. Yaşanan ilginç diyaloglar da kameralara yansırken, aile Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’ne giderek şikayet dilekçesi verdi.
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin