Alzheimerı önlemenin yolları

0
Yaşlılar

Bursa’da huzurevi sakinleri, Prof. Dr. Bilgen Taneli’den sağlıklı yaşlanma ve alzheimerı önleme yollarını öğrendi.

Sağlıklı Yaşlanma ve Alzheimeri Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilgen Taneli, Nilüfer Belediyesi Olgun Gençlik Merkezi Üyeleri ve ”İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi” sakinleriyle bir araya geldi. Taneli’nin verdiği, “Sağlıklı Yaşlanma ve Alzheimer Önleme Yöntemleri” konulu seminer Nilüfer Belediyesi Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Alzheimer hastaları ile nasıl iletişim kurulması gerektiği, yaşanan sıkıntılar ve çözümlerine yönelik bilgilerin paylaşıldığı seminerde, Taneli, yaşlıların sosyal çevrede bulunması gerektiğini söyledi.

Taneli, “Yaşlıların sosyalliğe ihtiyacı var. Yalnızlık, yaştan bağımsız olarak ferdin sağlık ve ruhî durumunu etkileyen faktörler arasında. Yaşlıların yalnızlığı aşmaları için yakın çevrelerinde ulaşılabilir, ekonomik ve eğlenceli faaliyetlerin bulunması gerekiyor” dedi.
Yaşlıların sosyal hayatın içerisine çekilmesi gerektiğini söyleyen Taneli, “Yaşlı dostu çevrelerde yaşlı ile etkileşim olur. Ücretli ya da ücretsiz bir şeyler yapılabiliyorsa, onu teşvik etmek ya da çalışmaya yönlendirmek gerekiyor. Toplumsal konularda bilgi edinmelerini sağlamak da çok önemli. Herkesin akıllı telefonu yok. Zaman zaman bilgilendirme toplantıları yapıp yaşlıları bilgilendirerek, onları sosyal hayatın içerisine çekmemiz gerekiyor” dedi.

Sağlıklı beslenme şart

Sağlıklı beslenmenin önemine de dikkat çeken Taneli, “Sağlıklı beslenme alzheimer hastalığının önlenmesi için çok mühim. Yani yaşlının biyo-psiko-sosyal dengesini koruyacak her adım, alınacak olan her tedbir, yaşlının sağlıklı, mutlu ve sosyal çevreyle uyumlu yaşamasını sağlar” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin