”Altınkaya Baraj Gölü” kuruyor!

0
kuraklık

Samsun’da Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve yüz ölçümü itibariyle Türkiye’nin 5. büyük barajı olan ”Altınkaya Baraj Gölü” kuruyor.

Vezirköprü ilçesi ile Sinop’un Durağan ilçesi arasından akan Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Altınkaya Baraj Gölü’nün son durumu görenleri hayrete düşürdü. Göl’de su seviyesi düşünce kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı. İki ilçe arasında akan baraj suyu yaklaşık olarak 8-10 kilometre çekilince, su altında kalan zemin gün yüzüne çıktı.

Barajın Vezirköprü ile Durağan arasındaki kısmında büyük ölçüde çekilme meydana geldiğine dikkat çeken emekli öğretmen Adnan Acı, “Baraj 1-2 ay öncesine kadar tamamen doluydu. Yetkililerden öğrendiğimiz kadar yüzde 90 oranında doluydu. Ancak son günlerde barajda suların çekildiğini görüyoruz. Bir zamanlar balıkların gezdiği yerlerde şimdi büyük ve küçükbaş hayvanlar otluyor. Bu da bir kuraklık göstergesi olabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gözle görülür şekilde suyun azaldığını belirten Acı, ”Altınkaya Baraj Gölü Samsun’un Vezirköprü sınırları içerisinde. Şu anda su çekilme olayının görüldüğü yer ise Vezirköprü ile Durağan ilçesi sınırlarının olduğu kısım. 8-10 kilometre gibi bir çekilme var barajda. Gözle görülür şekilde su doluluk oranı azalmış durumda” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin