Almanya’nın yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier bugün göreve başladı

0
Almanya’nın yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier bugün göreve başladı

Almanya’nın yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier bugün göreve başladı . Cumhurbaşkanı olarak parlamentoda ilk konuşmasını gerçekleştiren Steinmeier, “Nazi benzetmelerine son verin. Türkiye ile ilişkileri kesmeyin” dedi.

Cumhurbaşkanı olarak mecliste vekillere ve davetlilere ilk kez hitap eden Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, konuşmasının ağırlıklı bölümünü demokrasiye ve onun değerlerine ayırdı. Demokrasinin yalnızca konuşulmayacağı aynı zamanda uygulanması gerektiğine vurgu yapan Steinmeier, demokratik tartışma kültürüne sahip olunmasına ihtiyaç olduğunu savundu.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın benzetmelerine de itiraz eden Steinmeier, “Erdoğan savunduğu değerleri, konuştuklarıyla zedeliyor. Nazi benzetmelerine son verin. Türkiye ile aramızda bulunan ilişkileri kesmeyin” dedi.

Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını da isteyen Cumhurbaşkanı Steinmeier, hukukun üstünlüğüne ve medyanın ve fikir hürriyetine saygı duyulmasını istedi. Konuşmasında kimsenin Türkiye’ye ‘kibirli’ davranıp ‘akıl hocalığı’ yapma hevesinde olmadığını belirten Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, 15 Temmuz darbe girişimini kınadığını da sözlerine ekledi. Irak ve Suriye’nin komşusu Türkiye’nin zor durumda olduğunu belirten Frank-Walter Steinmeier, “Ancak yıllar ve on yıllar boyunca yapılanların kısa zamanda yıkılması bizi endişeye sevk ediyor” dedi.

Steinmeier, konuşmasının ardından tebrikleri kabul etti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin