Festival Orkestrası İKSV’de

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) 15. yaşını kutlamak amacıyla AIMA Festival Orkestrası’nı dinleyicilerle buluşturacak. Etkinlik, 46. İstanbul Müzik Festivali Müzik Rotası konserleri kapsamında 10 Haziran’da gerçekleşecek.  

AIMA Festival Orkestrası konserine, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ilk kez ev sahipliği yapacak. Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA konseri, 10 Haziran Pazar günü 15.00 -15.40 ve 16.00 -16.40 saatleri arasında gerçekleşecek. İstanbul’un önemli yapılarından olan Galata Saint Pierre ve Paul Katolik Kilisesi’nde gerçekleşecek konserde, Giovanni Battista Pergolesi’nin Stabat Mater’i seslendirilecek. Eserde Orhun Orhon yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası soprano Katrin Targo ve mezzosoprano Tuuri Dede’ye eşlik edecek.

Pek çok besteciye ilham kaynağı olan Stabat Mater, evladı İsa için acı çeken Meryem Ana’nın duygularını konu alan bir 13. yüzyıl Katolik ilahisidir. İlk bölümü yazar, filozof ve besteci Jean-Jacques Rousseau tarafından “bir bestecinin kaleminden çıkmış en dokunaklı ve mükemmel düet” olarak tanımlanan eser, beğenilen dinî müzik örneklerinden biridir.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin