ABD ve Afganistan ordusu bu yıl Taliban’dan daha fazla sivil öldürdü

Afganistan'da zor koşullar altında bir hastane odası.

Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri ile Afganistan ordusunun ilk kez Taliban örgütünden daha fazla sivil ölümüne sebep olduğunu açıkladı. 2019 yılının ilk çeyreğinde, Taliban 227 sivilin ölümüne sebep olurken, ABD ile Afgan güçleri 305 sivilin ölümüne yol açtı.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) ABD ile Afganistan ordusunun ilk kez Taliban örgütünden daha fazla sivil ölümüne sebep olduğunu açıklayan rapor yayımladı. Raporda 2019 yılının ilk çeyreğinde Taliban ve bölgedeki grupların ölümüne yol açtığı sivil sayısının 227, ABD ile Afgan güçlerinin ise 305 olduğu ifade edildi. ABD’nin tek başına yürüttüğü hava saldırlarında ise 140 sivilin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Kriz 17 yıldır çözülemiyor

BM’nin sivil kayıplarla ilgili Afganistan raporu, 17 yıldır çözüm bulunamayan krizin boyutlarını gözler önüne seriyor. Raporda öldürülen, yaralanan, evini, gelirini kaybeden, okul ve sağlık merkezlerinin tahrip edildiği Afganların anlattıklarına da yer veriliyor.

”Afganistan’daki çatışmalarda sadece son 10 yılda en az 32 bin sivil hayatını kaybetti.”

 

Birleşmiş Milletler’in 10 yıl önce tutmaya başladığı kayıtlara göre Afganistan’daki çatışmalarda bu süre içerisinde en az 32 bin sivil hayatını kaybetti, yaklaşık 60 bin kişi de yaralandı.

 

 

 

 

kaynak: euronews

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin