ABD ve Güney Kore’den Kuzey Kore’ye kınama

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Hwasong-14 sınıfı uzun menzilli füze ateşlediğini söyledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS), Kuzey Kore’nin sabahın erken saatlerinde Hwasong-14 sınıfı uzun menzilli balistik füze ateşlediğini söyledi. Genelkurmay Başkanlığı, füzenin yerel saatle sabaha karşı yaklaşık 03.17’de Pyongan Eyaleti Pyongsong yakınlarında ateşlendiğini belirtti. Hava Kuvvetlerinin Barış Gözü adı verilen E-737 gözetleme sistemi, füzenin ateşlendiğini bir dakika içinde tespit ederken, bunu Doğu Denizi’ndeki Aegis destroyer ve radarları ile takip etti. Roket yaklaşık 4 bin 500 kilometrelik bir irtifada yaklaşık 960 kilometre boyunca Doğu Denizi’nde ilerledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bu denemenin füzenin kıtalararası balistik bir füze olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Pyongyang yönetimi, en son balistik füze denemesini 15 Eylül’de orta ölçekli balistik füze fırlatarak yapmıştı.

ABD ve Güney Kore’den Kuzey Kore’ye kınama

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemelerini şiddetle kınadı ve birlikte alacakları önlemler konusunda görüştü. Moon Jae-in ve Trump, günün erken saatlerinde Kuzey Kore’nin füze çıkışına karşı verilecek yanıtları görüşmek üzere telefonda görüştü.

Güney Kore Başkanlık Sözcüsü, Moon Jae-in ve Trump’ın yerel saat ile sabah 08.30’dan itibaren yaklaşık 20 dakika telefonda konuştuğunu bildirdi. Görüşmeler sırasında Moon Jae-in ve Trump, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun güçlü yaptırımlara ve baskılara rağmen füze fırlatılmasını kınadı. Moon ve Trump, Kuzey Kore’nin pervasız füze denemelerine karşı ağır eleştirilerini yinelerken, Kuzey Kore’ye yönelik diplomatik ve ekonomik yaptırımın arttırılacağını ifade etti.

İki liderin, sağlam ikili savunma duruşuna dayanarak Kuzey Kore’nin kışkırtıcı hareketlerine derhal karşılık vermeyi kararlaştırdıkları bildirildi. Yetkililer ayrıca, uluslararası toplulukla işbirliğinde yaptırımları ve baskıyı sürdürerek Kuzey Kore’nin diyalog masasına gelmesini sağlamak için çaba harcamaya da karar verdi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin