ABD’ de tecavüz vakaları dahil kürtaj yasaklandı

0

ABD’nin Alabama Eyalet Senatosu, anne sağlığını tehlikeye atacak durumlar hariç, tecavüz vakaları dahil kürtajı tamamen yasaklayan yasayı onayladı. Alabama eyaleti kürtajı suç olarak kabul ederek bu suçu işleyenleri 10- 99 yıl arasında hapis cezası ile yargılayacak.

Ülkenin en sert kürtaj yasası daha önce Alabama eyaleti Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmıştı. Senato tarafından onaylanan kürtaj yasası, kürtaja kesinlikle karşı olan Eyalet Valisi Kay Ivey’in onayına gidecek. Ivey, yasayı imzalayıp imzalamayacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Senatoda 6 ret oyuna karşı 25 oyla kabul edilen kürtaj yasağı yasası, Valinin imzalamasından 6 ay sonra uygulamaya konacak. Ancak kürtaj yasasının yürürlüğe girmemesi için Amerikan Sivil Hürriyetler Birliği ve diğer gruplar tarafından mahkemeye götürülmesi bekleniyor.

10 ile 99 yıl arasında hapis cezası

ABD’de kürtajı, ceninin kalp atışının tespit edilmesinden sonra yasaklayan yasa, 16 eyalet tarafından onaylandı. Yasa 4 eyalette valinin onayından da geçti. Annenin hayati tehlikesi hariç her durumda kürtajı yasaklayan Alabama eyaleti kürtajı suç olarak kabul ederek, bu suçu işleyenleri 10 ile 99 yıl arasında hapis cezası ile yargılayacak.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Alabama Senatosu, demokratların, ensest ilişki ve tecavüzden hamile kalan kadınlara kürtaj hakkı verilmesi önerisini de reddetti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin