ABD Büyükelçiliği’nden Adil Öksüz’le telefon görüşmesine ilişkin açıklama

0
ABD Büyükelçiliği'nden Adil Öksüz'le telefon görüşmesine ilişkin açıklama

15 Temmuz’dan birkaç gün sonra ABD Büyükelçiliğine ait bir telefon numarasından Adil Öksüz’ün arandığına dair basında yer alan haberlerden sonra ABD Büyükelçiliği resmi web sitesinde bir açıklama yayınlandı. 

ABD Büyükelçiliği’nden Adil Öksüz’le telefon görüşmesine ilişkin açıklama şöyle :

“Adil Öksüz ile telefon konuşması iddialarına ilişkin açıklama”

“Amerikan-Türk emniyet güçleri arasındaki yakın işbirliğinin doğrudan sonucu olarak, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Adil Öksüz adına kayıtlı bir numaraya 21 Temmuz 2016 tarihinde bir çağrı gerçekleştirilmiştir. O gün (21 Temmuz) Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD’nin Türkiye Temsilciliği’ni arayarak, Adil Öksüz’ün Türkiye’den kaçmasını engelleme konusunda yardım talebinde bulunmuştur. Bunun arkasından Öksüz’ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz’ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık. ABD Başkonsolosluğu’nun, şüphe uyandırmaktan çok uzak olan bu çağrısı, darbe girişiminin ardından ABD ve Türk emniyet güçlerinin yakın işbirliğini sergilemektedir.”

“Statement on allegations regarding Adil Öksüz phone call”

“As a direct result of close U.S.-Turkish law enforcement cooperation, a call from the U.S. Consulate General Istanbul to a phone belonging to Adil Oksuz on July 21, 2016 did occur. On that day, the Turkish National Police called the U.S. Mission Turkey to request our assistance in preventing Adil Oksuz from fleeing Turkey. We then revoked his U.S. visa and, as required by U.S. law, tried to call him to inform him of the cancellation. Far from being suspicious, the call from the Consulate General illustrates the close U.S.- Turkish law enforcement cooperation following the coup attempt.”

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri İmamı Adil Öksüz 15 temmuz gecesi gözaltına alınmış ancak her nedense ertesi gün serbest bırakılmıştı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin