AB Türkiye’de toplumda etik kültürün teşvik edilmesine yönelik proje düzenliyor

Toplumda etik kültürün teşvik edilmesini amaçlayan Avrupa Birliği finansmanlı projenin son faaliyetlerinden biri olarak uluslararası konferans düzenlendi.  

Toplumda etik kültürün teşvik edilmesini amaçlayan konferansa Milli Eğitim Bakanı Sn. İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent Tüfenkçi ve AB Türkiye Delegasyonu’nu temsilen Müsteşar Dr. Michael Rupp’un yanı sıra Avrupa ülkeleri ile BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi ve Uluslararası Şeffaflık Derneği gibi uluslararası kuruluşların uzmanlarını da içeren, çeşitli temsilciler ve paydaşlar katıldı.

Avrupa Birliği’nin 2.5 milyon Avroluk finansman sağladığı proje, Kamu Görevlileri Etik Kurulunun ve sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Proje; Etik Kurulu ile uygulanacak Teknik Destek projesi ile sahada STÖ’lerle uygulanacak hibe programı olmak üzere, iki bileşenden oluşuyor.

Türkiye, 2004 yılında Kamu Görevlileri Etik Kurulunu kurdu ve sonraki yıl Kamu Görevlileri Etik Kodunu kabul etti. Kurul, bu kodun uygulanmasını izlemekten sorumludur. Bakanlıklarda oluşturulan etik komisyonları etik uygulamaları değerlendirerek, tavsiyelerde bulunmaktadır. Proje, Etik Kurulunun kapasitesinin arttırılması için teknik destek sunmaktadır. Proje ayrıca önceden AB fonları ile kurulmuş olan ve tüm ilgili kamu kurumlarını ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren bir araç niteliğindeki Etik Platformunu desteklemektedir. Platform, etiği teşvik ederek sahada strateji ve politika geliştirmektedir.

Etkinlik münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şu açıklamayı yaptı: “Yolsuzluğa karşı en iyi savunmamız önlemedir – çabalarımız bu noktada başlamalıdır. Zira yolsuzluk bir kez meydana geldikten sonra ortaya çıkan hasarın geri dönüşü yoktur. Bununla birlikte önleme ancak güçlü bir etik kültürü varsa etkili olabilir. Zaten bu sebepten dolayı projenin sonucu bu kadar büyük bir öneme sahiptir.”

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin