9. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Türkan Saylan 9. Sanat ve Bilim Ödüllerinin sahipleri belli oldu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2010 yılından bu yana her yıl, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için bilim ve sanat ödülleri veriyor.

Türkan Saylan 9. Sanat ve Bilim Ödüllerinin sahipleri belli oldu. Sezer Ateş Ayvaz, Aysel Çelikel (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği adına), Nursel Duruel, Emine Birsen Ferahlı, Turhan Günay (Seçici Kurul Başkanı), Selim İleri ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu’dan oluşan seçici kurul, sanat dalında “öykü” ödülünu bu yıl iki eser arasında paylaştırdı. Remzi Karabulut’un Köksüzler adlı eseri ve Sevgi Can Yağcı Aksel’in Kapıya Not Bıraktım adlı eseri sanat ödülüne layık görüldü.

Bilim Akademisi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle Genç Bilim İnsanları Ödül Programına (BAGEP) sağlık bilimleri alanından başvuran adaylar arasından bir kişiye BAGEP ödülünün yanı sıra “Türkan Saylan Bilim Ödülü” de verilmektedir. Bilim Akademisi tıp seçici kurulu bu yıl Doç Dr. Fatma Alibaz Öner’i 9.Türkan Saylan Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Ödüller 25 Mayıs Cumartesi akşamı yapılacak törenle sahiplerine verilecek. Sunuculuğunu Oyuncu Selen Uçer’in yapacağı gece, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’in açılış konuşmasıyla başlayacak. Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Adı Türkan” adlı belgesel gösteriminin ardından Yazar Ayşe Kulin, Türkan Saylan’ı anlatacak. Tören, SİRENE Kadınlar Korosu’nun konseri ile sona erecek. Katılmak isteyen herkese açık olan etkinlik, 25 Mayıs Cumartesi Saat 19.00 İş Kuleleri Levent’te gerçekleşecektir.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin