8 yılda 7 balon kazası meydana geldi

balon kazası

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Kapadokya’da, son 8 yılda 7 balon kazası meydana geldi; 7 kişi hayatını kaybetti, 129 kişi ise yaralandı

2009 yılında meydana gelen ilk kazada iki sıcak hava balonu çarpıştı. Çarpışma sonucunda 1 İngiliz turist hayatını kaybederken, 10 turist yaralandı. Daha sonra ise sırasıyla 2013 yılında Göreme’de iki sıcak hava balonu çarpıştı, 3 Brezilyalı turist hayatını kaybederken, 22 turist yaralandı. 2014 yılında Göreme beldesinde sert iniş yapan sıcak hava balonunda bir Çinli turist hayatını kaybetti, 11 turist yaralandı. 2015 yılında Ürgüp ilçesinde hava muhalefeti nedeniyle bir balon sert iniş yapması sonrasında 18 turist yaralandı.

Son olarak 2017 yılında üç balon kazası meydana geldi. 18 Şubat 2017 tarihinde Göreme’de sıcak hava balonunun sert iniş yapması sonrasında Danimarkalı 1 turist hayatını kaybederken, 14 Mart’ta da 8 farklı sıcak hava balonunun sert iniş yapması sonrasında 49 turist yaralanmıştı. 9 Nisan 2017 yılında meydana gelen balon kazasında ise Fransız bir turist hayatını kaybederken, 19 kişi de yaralandı.

Kapadokya’da son 8 yılda meydana gelen sıcak hava balonu kazaları sonrasında 7 turist hayatını kaybederken, 129 turist ise yaralandı.

Kapadokya’da kurulan balon kulesi 3 yıldır hizmet vermiyor 

balon kazasıSivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Kapadokya Bölgesine kurulan kule aradan geçen zamana rağmen hizmet vermemesi dikkatlerden kaçmadı. Türkiye’de ve dünyada sıcak hava balonculuğunun yapıldığı en güzel bölge olan Kapadokya Bölgesinde 2014 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kurulan kule atıl bir şekilde hizmet vermeyi bekliyor. Anatolian Balloons sahibi Halil Uluer yaptığı açıklamada kulenin bitmek üzere olduğunu söyledi. Uluer, “Kule sanırım bitmek üzere. Sıcak hava balonlarının iletişimini kaydetme ve ani hava değişimlerini bildirmek için yapılmış bir kuledir. Yakın zamanda da açılacağını duydum. Kulenin balon sektörüne faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

“Balon kulesinin kazalara faydası olmaz”

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bölgeye kurulan balon kulesinin telsiz konuşmalarını kaydetmek için kurulduğunu söyleyen Halil Uluer, ”Kulenin kazalara faydası olmaz ama görüşmeleri kayıt altına almak ve sinyalizasyon haberleşmeyi daha sağlıklı hale getirmek için faydası olur. Çünkü Kapadokya bölgesi dünyada sıcak hava balonculuğunun yapıldığı en güvenli bölgedir. Sıcak hava balonu da dünyadaki bütün hava taşıtlarının en güvenlisidir. Fakat hava ani hava değişiklikleri de zaman zaman yaşanabiliyor. Dünyanın her yerinde her hava taşıtında, kara taşıtında, deniz taşıtında kazalar olabiliyor. Bunu sadece balona indirgemek ve Kapadokya bölgesi ile birlikte kazaların konuşuluyor olması son derece yanlış. İnsanlar duş alırken sabuna basıp ayağı kayıp düştükten sonra beyin kanamasından ölüyor. Sabunu üreten firma mı sorumlu, sabun mu sorumlu yoksa kuvvet mi sorumlu? Böyle bir şey yok. Onun için dünyanın da en güvenilir hava taşıtı sıcak hava balonu ve dünyada sıcak hava balonculuğunu yapıldığı en güvenilir merkez Kapadokya’dır” şeklinde konuştu.

Sivil Havacılık 24 saat denetliyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sıcak hava balonlarının 24 saat denetim ve gözetim altında tutulduğunu ifade eden Uluer, “Dünyadaki bütün sıcak hava balonlarının en yoğun en kontrollü en titiz denetlendiği yer Türkiye’dir. Türk sivil havacılık otoritesi bütün balon firmalarını ciddi bir şekilde denetliyor. 24 saat denetim ve gözetim altında tutuyorlar. Firma veya pilot keyfi bir şey yapma durumuna bile sahip değiller. Dolayısıyla denetimle ilgili eksiklik ve aksaklık söz konusu değil” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin