6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası

0

6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası 2 Mart 2019’da İstanbul’da gerçekleşti. 

6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası İstanbul’da gerçekleşti. Türkiyeli Yoga sporcuların yanı sıra, ABD, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Rusya ve Hindistan’dan gelen sporcuların da katıldığı Turnuva çok uluslu gerçekleşti. Turnuvada dörtlü koreografi sergileyen Merve Tanrıverdi – Selva Arı – Oktay Akay – Uğur Özkan altın madalyayı kazandı. Sporcular birbirinden iddialı, ilginç koreografilerle Asana olarak adlandırılan Yoga duruşlarını dansla harmanlayarak sundu. Kadın ve erkek Yoga sporcularının beraber katıldığı Turnuva’da yaş sınırı yoktu.

”Yoga bir spordur”

Şampiyonanın ev sahipliğini yapan, Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf şu açıklamayı yaptı: “Senelerdir devam eden çalışmalarımız sonucunda Yoganın bir spor olduğunu artık kanıtladık. Orijinalde Yoga bir spordur,  başka sporlardan farklı olarak evrensel bir spordur; bir inanç sistemi, bir kültür, herhangi başka bir şey değildir. Orijinal Yoga Sistemi’ni olimpik bir spor olarak dünyaya takdim etmek istedik, bunun üzerinde senelerdir çalışıyoruz. 3 yıldır dünya çapında uluslararası yarışmalar, şampiyonalar organize ediyoruz. Dünyanın dört tarafından insanlar  artık yarışmalar için Türkiye’ye geliyor. Yoganın spor olduğunu gösteriyoruz” dedi.

Şampiyonayı düzenleyen UYF yetkilileri, sporun belirli bir disiplin dahilinde yapıldığı zaman başarıya ulaştırdığını, Yoganın da belirli bir disiplinle yapıldığında beden, zihin, ruh bütünlüğü sağladığını, insandaki doğal disiplini ortaya çıkardığını aktardılar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin