5 bin yıllık toplu mezarda gömülenler aile çıktı

Toplu mezardaki insanların ilk gömüldüklerinde nasıl görünüyor olabileceğini yorumlayan bir sanatçı canlandırması. C: Michal PodsiadLo

Polonya’da bulunan 5 bin yıllık mezarda, kafatasları parçalara ayrılmış erkek, kadın ve çocuk iskeletleri ortaya çıktı. Mezarın içinde baba bulunmadığından ve sadece az sayıda erkek vücudu bulunduğundan araştırmacılar, babalar köyden uzaktayken ailenin öldürüldüğünü düşünüyor. 

Polonya’da 5 bin yıllık toplu bir mezar keşfedildi. Söz konusu toplu mezar, 2011 yılında ortaya çıkartıldı. Bronz Çağı iskeletlerine yapılan DNA analizi, mağdurlara ne olduğu konusunda yeni ve ilginç bilgiler verdi. DNA analizleri, mezardaki tüm iskeletlerin birbiriyle ilişkili olduğunu ve annelerin çocuklarını kucaklar vaziyette dikkatlice gömüldüğünü ortaya koydu.

”5 bin yıl önce anneler ve çocuklar yan yana toplu mezara gömülmüş. C: Wodarczak”
Mezarda az sayıda erkek vücudu var

Mezarın içinde baba bulunmadığından ve sadece az sayıda erkek vücudu bulunduğundan araştırmacılar, babalar köyden uzaktayken ailenin öldürüldüğünü düşünüyor. Babalar, döndüklerinde ailelerini gömen kişiler de olabilir. Mezarı kim yaptıysa açıkça, cesetlerin en yakın aile ilişkilerine göre gömüldüğünden emin olmuştu.

 

Alandaki mezar eşyaları, insanların Küresel Amfora topluluğuna ait olduğunu gösteriyor. Bu topluluk, yaklaşık 5 bin yıl önce Avrupa’da yaygındı ve potansiyel rakip olan İp Baskılı Seramik Kültürü Topluluğu gibi benzer bölgelerde dolaşan diğer gruplarla şiddetle çarpışmış olabilirler.

Arkeolog ve projedeki araştırmacılardan biri olan Morten E. Allen şunları söylüyor: “DNA, tüm bu bireylerin tam aile bağlarını belirledi. Tarih öncesi bir topluluğa bu denli ayrıntılı bir genomik bakış kazandırmayı ilk kez başardık.”

“Keşif oldukça önemli, çünkü tarih öncesi bir topluluğa dair ayrıntılı bilgiler edinebilir ve bu insanların sosyal ve kültürel olarak nasıl organize olduğunu görebiliriz.”

“Açıkçası bütün bu insanlar geniş bir aile olmuş ve çekirdek aile bağları hem yaşamda hem ölümde çok önemliymiş. Bu ilişkilere göre mezara yerleştirilmişler.”


 

kaynak: Arkeofili

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin