4 yaşındaki çocuk dev kitle ile mücadele ediyor

Sivas’ta yaşayan Kozu ailesi, 4 yaşındaki oğulları Yasin Kozu’yu vücudunu kaplayan dev kitleden kurtaracak çare arıyor.

Sivas merkez Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan Sedat ve Tuğba Kozu çiftinin 2014 yılında Yasin isimli erkek çocuğu dünyaya geldi. Doğum sonrası hastanede doktorlar tarafından yapılan sağlık kontrolünde, lenf damarları çalışmadığından minik bebeğe lenfanjiom hastalığı tanısı konuldu. Doktorlar tarafından tanı konulan Kozu, doğumundan itibaren zamanının büyük bölümünü hastanede geçirmek zorunda kaldı. Minik çocuğun gelişmesine oranla vücudunu dev bir kitle kapladı. Sırt ve göğüs kısmını kaplayan dev kitle, minik çocuğu yatağa bağımlı hale getirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde antibiyotik tedavisi devam eden Kozu, minik bedenine ağır gelen bu yükten kurtulmak için çare arıyor. Hastalığı ilerlediği için tedavinin Sivas’ta mümkün olmadığını dile getiren baba Kozu, çocuğunu sağlığına kavuşturacak tıbbi çare arıyor.

Çare arıyorlar

Hastalık ilerlediği için Sivas’ta çare bulamadıklarını belirten baba Kozu, “Hastalık ilerlediği için şu anda Sivas’ta tedavisi yok. Tedavi edebilecek bir doktor veya kim varsa tedaviyi üstlenmesini istiyoruz. Bize yardım edebilecek, tedavisini üstlenebilecek bir doktor istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Sivas’ta tedavi edebilen bir doktor yok. Şehir dışında da tedavi edebilecek bir doktor varsa üstlenmesini istiyoruz. Şu anda ise enfeksiyon kaptığı için antibiyotik tedavisi görüyor. Kitle, enfeksiyona bağlı olduğu için durmadan büyümeye devam ediyor ve içeride kanama devam ettiği için müdahale edemiyorlar” dedi.

“Benim buram neden büyük”

Baba Kozu, çocuğunun büyüdükçe bedenindeki farklılığı hissederek üzüldüğünü söyleyerek, “Çocuk büyüdükçe her şeyin farkına varıyor. ‘Benim şuram niye büyük’, ‘niye bana böyle oldu’ gibi sorular soruyor. Aklı yettiği için artık ağrıyan tarafını bizlere söylüyor. Artık dayanacak gücümüz yok. Bir an önce tedavi edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin