3D yazıcı ile ev 350 m² ev yapıldı!

Kaliforniya, Oakland’daki bir depoda, 24 saatte 20 metre yüksekliğinde bir yazıcı ile bir Tiny House yapı iskeleti basıldı. Evin duvarları, zemini, tavanı, çatısı ve çıkıntılarının hepsi yazıcı ile oluşturuldu. 

%45  daha ucuz maliyet

Evi basmak için teknolojiyi geliştiren startup Mighty Buildings, inşaat sürecini daha fazla otomatikleştirerek evleri daha uygun fiyatlı hale getirebileceğini söylüyor. California’daki ortalama bir evle karşılaştırıldığında, bu yeni evlerin maliyeti %45 daha az. Ayrıca, fabrikada inşa edilmiş diğer konutlara göre inşa etmek daha ucuzdur.

3D baskılı mahalle yapılacak

Şirket, ev inşa etmek için 3D yazıcıları ilk kullanan şirket değil; Meksika’da tamamı 3D baskılı evlerden oluşacak mahalle bu yıl tamamlanıyor. Mahalledeki evlerde 3D baskısı sadece duvarlar ve zemin için kullanılıyor. Bu yeni 3D baskı süreci bir evdeki daha fazla materyali de basabildiğinden maliyeti daha da azaltmaya yardımcı oluyor. Mighty Buildings CEO’su ve kurucu ortağı Slava Solonitsyn, “Sadece duvarları değil, aynı zamanda zemin ve tavanı da baskı ile ürettiğiniz anda, çok fazla saat ve özellikle çok pahalıya gelen çalışma saatlerinden tasarruf sağlanıyor” diyor. Şirketin uyguladığı bu süreç, toplam inşaat sürecini %80’e kadar otomatikleştiriyor.

Evler 350 metrekare

Şirket, 350 metrekarelik bir stüdyodan üç yatak odalı, iki banyolu bir eve kadar çeşitli boyutlarda evler yapıyor. Fiyatlar 115.000 $’dan başlayarak 223.000 $ ‘a kadar çıkıyor. İlk olarak, boş arsalara göre izin almanın ve inşaata başlamanın daha hızlı ve kolay olacağı Kaliforniya arka bahçelerindeki aksesuar konut pazarına odaklandılar. Sattıkları ilk evler tamamen 3D baskı değil, ancak gelecek yıl şirket her birimde tamamen 3 boyutlu baskıya geçmeyi planlıyor. Ancak süreç daha büyük tek aileli evlerde de kullanılabilir ve şirket şu anda apartmanlarda da kullanılabilecek bir malzeme üzerinde çalışıyor. Ruben, “Halihazırda çeliğe benzer ön yapısal özellikler gösteren lif takviyeli bir versiyonunu aktif olarak geliştiriyoruz” diyor Ruben.

Kaynak: İnşaport

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin