3 bin yıllık ”Siyez Buğdayı” toprakla buluşuyor

Afyonkarahisar’ın İhsaniye Kaymakamlığı tarafından başlatılan Frigya Siyez Buğdayı 2019 yılı üretim sezonu açıldı. Kaymakamlık ilçede faaliyet gösteren çiftçilere ekilmesi için ”Siyez Buğdayı” dağıttı. 

Afyonkarahisar’ın İhsaniye Kaymakamlığı tarafından geçtiğimiz yıl üretimine başlanılan ve yüksek verim elde edilen Frigya Siyez Buğdayı’nın yaygınlaştırılması maksadıyla ilçede faaliyet gösteren çiftçilere buğday dağıtımı yapıldı. 3 bin yıl önce Frigler tarafından ekilmiş buğday tekrardan toprakla buluşacak.

İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, yaptığı açıklamada, “İlçemize Siyez buğdayı kazandırmaya geçen sene bir hayalle başladık. Proje olarak bu buğdayın İhsaniye’mizin tarımına çok elverişli olduğunu gördük. Çünkü toprak yapısı açısından Siyez Buğdayı İhsaniye’mize çok uygundur. Bundan 3 bin yıl önce Frigler tarafından ekilmiş olan bu buğday türünün 1’e 10 verimli olduğunu görüyoruz. Siyez buğdayının un haline getirilerek ekmek ve çeşitli pasta türleri ilimizde satışa sunuldu” dedi.

Toplantıdan sonra çiftçilere Siyez Buğdayı’ndan üretilen çeşitli hamur işlerinden ikram edildi. Programda son olarak ekilmesi için çiftçilere Siyez Buğdayı tohumu dağıtıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin