21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı canlı yayınlanacak

Prof. Dr. Erhan Erkut yönetiminde gerçekleşen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı üçüncü dönemi, 24 Aralık pazar günü “Kariyer Planlama” dersi ile başladı.

İkinci eğitim 6 Ocak’ta gerçekleşecek. Dersleri buradan canlı yayın ile izleyebilirsiniz.

Sunduğu burslar, kurduğu okul ve teknoloji merkezleri eğitim ihtiyacı olanlara el uzatan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) aynı zamanda düzenlemeye başladığı eğitimlerle öğrencileri güven dolu bir geleceğe hazırlıyor. Öğrencilerin kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarını sağlayacak eğitimler ile iş dünyası için önemli bir sorun olan insan kaynağının gelişimine de destek veriliyor.

Bu amaç doğrultusunda 2016 yılında düzenlenmeye başlanmış olan “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” temalı eğitim programı ile gençlerin, sadece akademik, teknik ve profesyonel bilgi ile değil aynı zamanda 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve yetkinlikler ile de donanmaları için destek veriliyor.

İçerik odaklı üniversite sisteminin, değişimin ve gelişimin neredeyse ışık hızına ulaştığı günümüz dünyasında başarılı bir kariyer için yeterli olmadığı gerçeğinden yola çıkılarak hazırlanan bu eğitim ile gençler; akademik, teknik ve profesyonel bilginin dışında yaşam becerileri ve adaptasyon yetkinliklerini de geliştirme imkânı yakalıyor.

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut tarafından yürütülen eğitim programına, 2016 yılında İstanbul’daki üniversitelerin ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfına devam eden MZV bursiyerleri katıldı. Kapsamı ve içeriği ile Türkiye’de bir ilk olan “21 Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı” konvansiyel eğitim programının yanı sıra sunduğu online içerik ile çok sayıda öğrenciye de ulaşabiliyor.

Program; ders ortamında eğitim, online destek, bitirme projesi, yaz dönemi stajı ve staj sonrası deneyim paylaşımı gibi aşamalardan oluşuyor. Program; “Kariyer Planlama”, “Yetkinlikler”, “Excel ile Modelleme” ve “Girişimcilik” gibi konuları içeriyor. Eğitim, özellikle yetkinliklerin geliştirilmesi için bireysel projeler ve grup projeleri gibi birçok uygulamaya da yer veriyor.

Dersin verimli geçmesi için, öğrencilerden dersten önce bir video izlemeleri ve bir makale okumaları isteniyor. Derslerden sonra ise konularla ilgili dijital doküman paylaşımının yanı sıra öğrenilen konuların tartışılacağı bir dijital öğrenme ortamı, iki ders arasında eğitmenin bir saatlik canlı video yayını ve ayrıca öğrencilerin iki ders arasında bireysel ve grup projeleri üzerinde çalışacakları bir ortam sunuluyor. MZV web sitesi üzerinde oluşturulan bursiyer girişi ile öğrenciler eğitimlerin online bölümlerini gerçekleştirebiliyor ve ödev paylaşımı yapabiliyorlar.

Bitirme projeleri sonrasında yapılan değerlendirmelerde tespit edilen en başarılı öğrencilere yaz dönemi boyunca staj olanağı sunuluyor. Eğitim programı sonunda tüm Türkiye’deki MZV bursiyerlerine açık olacak bir zirve de düzenleniyor. Özel konukların konuşmacı olarak katıldığı bu zirveye MZV bursiyerleri dışındaki öğrenciler de katılabiliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin