200 Genç Tasarımcı Kartal’da buluştu

buluştu

Kartal Belediyesi tarafından kurulan TAK Birimi, 20 üniversiteden 200 tasarımcı öğrenciyi Kartal’da buluşturdu

Kente estetik katmak amacıyla Kartal Belediyesi tarafından kurulan Tasarım Araştırma ve Katılım (TAK) Birimi, 20 üniversiteden 200 tasarımcı öğrenciyi Kartal’da buluşturdu. Kartal sahilinde bulunan Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda bir araya gelen öğrencilere Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ile belediye başkan yardımcıları eşlik etti.

Cuma günü başlayan ve Pazartesi günü sona erecek olan 4’üncü TAK Kamp Etkinliğinde  gruplara ayrılan 20 üniversiteden 200 tasarımcı öğrenci Kartal’ın değişik alanlarını gün boyu inceleyecek. İncelemeler sonunda kentin dokusuna uygun değişimleri tasarlayarak ilçenin değişimine katkı sunacak.

Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda toplanan  genç tasarımcılara ilçe hakkında bilgi veren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Bir kent nasıl olmalı ne olmalı. Bunları düşündüğümüzde Kartal’ın önüne 4 tane fonksiyon koyduk. Birincisi içinde bulunduğumuz alanla birlikte arkeoloji öne çıkmalı. Önümüzdeki ikinci fonksiyon ekoloji olmalı. Ekoloji, arkeoloji ve teknolojiye bir elbise giydirmemiz daha gerekiyor. Sanat olmalı, biz buraya sanat elbisesi giydirelim dedik. Barcelona’yı Berlin’i örnek aldık. Milletimizin ve İstanbulumuzun kendi hasletleri de var. Bunları bir harman yapalım dedik.Eğer bir kent tasarlanmıyorsa araştırılmıyorsa güzel bir planlama olmuyorsa ortaya şu çıkar; bir yönetici  önce kentine zarar vermemeli” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında kampa katılan öğrenciler kenti incelemek üzere Kartal’ın farklı noktalarına dağıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin