2 bin 200 yıllık kral mezarı çöplüğe döndü

Bursa’nın İznik ilçesinde 2 bin 200 yıl öncesine ait kral mezarı çöplüğe döndü. Nakil sırasında düşerek kırılan lahdin üzerine sprey boyalarla yazılar yazılıyor.

İznik ilçesinde, Bithynia Kralı 2. Prusias’a (M.Ö. 185-149) ait olduğu tahmin edilen M.Ö. Helenistik dönem mezarının son durumu görenleri üzüyor. Halk arasında ”Berber Kaya” olarak bilinen yerdeki anıtın uzunluğu 5.5, genişliği ise 4 metre. M.Ö. yapılan ve uzak bir yerden İznik ilçesine getirilen lahit, kaydırılıp düştükten sonra parçalandı. Uzun yıllar sonra 1960’lı yıllarda onarılan lahit, art niyetli kişiler tarafından tekrar parçalandı. İçerisinde mezar olmayan lahdin sprey boya ile boyanması ve içerisinde oluşan pislik görenlerin tepkisini çekiyor.

Helenistik döneme ait tek eser

Tek parça taştan yapılan, üçgen alınlıklı ve kırma çatılı eser, Helenistik döneme ait tek eserdir. Lahdin üzerinde sade dekoratif bezemeler, silimler ve kabartma göbeği motifler yer alıyor.

Emekli müze müdürü Taylan Sevil, “Halk arasında Berber Kaya olarak bilinen lahit kalıntıları İznik’te bulunan tek Helenistlik dönem eseridir. M.Ö. yapılan bu lahidin Bithynia Kralı 2. Prusias’a ait olduğu tahmin edilmektedir. Uzak bir yerde kaba yontusu yapılarak İznik merkezine getirilirken burada muhtemelen kaydırılıp, düştükten sonra çatlamış. 1960’lı yıllarda onarılıp, orijinal görünümüne kavuşturulan bu lahit kalıntıları, sonraki yıllarda art niyetli kişiler tarafından parçalanmıştır” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin