14 Şubat’ta bir milyar kadın erkek şiddetine karşı dans edecek

Fotoğraf:Yeşilgazete

14 Şubat’ta kadınlar, eşitsizliğe, şiddete, ayrımcılığa, cinayetlere ve cinsiyetçiliğe karşı sokaklarda, birlikte dans edecek. One billion Rising’in çağrısıyla, dünya çapında bir milyar kadın eyleme katılacak.

“One Billion Rising” yani “Bir Milyar Ayağa Kalkıyor” hareketi, tüm kadınları yarın sokaklarda ve meydanlarda beraber dans etmeye, erkek şiddetine karşı seslerini yükseltmeye çağırdı. Hareket tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bizler kadın cinayetlerine, kadınlara karşı şiddete, kadın düşmanlığına, savaşa, zulme, ırkçılığa, faşizme, emek sömürüsüne, emperyalizme, iklim yıkımına, yoksulluğa, ataerkiye, cinsiyetçiliğe, cinsiyet ayrımcılığına, transfobiye karşı çıkıyoruz.

“Bizler, kadınlar ve eşit haklar için, kadınların güvenliği ve özgürlüğü, mülteci ve göçmenlerin hakları, cinsel özerklik hakkı, eğitim, ücretsiz basın, insan hakları, sivil haklar ve LGBTİ+ hakları için ayağa kalkıyoruz.

“Dünya genelinde her üç kadından biri şiddet kurbanı olmuş, dövülmüş, cinsel temasa zorlanmış, tecavüze uğramış veya farklı bir şekilde kötü muameleye maruz kalmıştır. Her üç kadından biri demek, bir milyar kadın (One Billion) demektir. Ve her üç kadından birinin şiddet görüyor olması inanılmaz bir dehşettir.”

V-Day’den destek ve çağrı

V-Day (Vagina Day) isimli kadın hareketi de One Billion Rising kampanyası kapsamında bir milyar kadını dışarı çıkmaya, dans etmeye ve kadına yönelik şiddetin sona ermesi için ayaklanmaya çağırdı.

Kaynak:Yeşilgazete

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin