12 Nisan: Uluslararası Uzay Uçuşu Günü

12 Nisan

12 Nisan 1961, insanoğlunun ilk kez uzaya çıktığı tarih. Sovyet astronot Yuri Gagarin’in aktörü olduğu bu tarihsel olay, insanlığın kazançları için uzay keşifleri yapılmasının da önünü açmıştı

2011 yılında BM Genel Kurulu, insanlığın uzay çağının başlangıcını her yıl uluslararası düzeyde kutlamak amacıyla, 12 Nisan gününü “Uluslararası Uzay Günü” ilan etti.

Genel Kurul, tüm insanlığın ortağı olduğu uzay alanlarının barışçıl amaçlarla kullanımının ve uzay keşiflerinin genişletilmesi ve tanıtılmasında insanlığın ortak ilgisine olan inancını dile getiriyor.

Uluslararası Uzay Günü’nde, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada uzay bilimi ve teknolojisinin önemli katkısına dikkat çekiliyor ve devletlerin ve halkların refahını artırmanın yanı sıra, uzay alanlarını korumaya ve barışçıl amaçlar için kullanılmasına vurgu yapılıyor.

BM Eski Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bugünün önemini şu sözlerle açıklıyordu:

“Uluslararası Uzay Uçuşu Günü, ortak insanlığımızı ve paylaşılan zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmamız gereğini hatırlatacaktır. Umarım özellikle genç insanları hayallerine devam ettirmeye ve dünyayı yeni bilgi ve anlayış sınırlarına doğru ilerletmeye teşvik edecektir »

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin