İnşaat kazısında Rus komutana ait mezar bulundu

Rus komutana ait mezar bulundu

Ardahan’da, inşaat kazısında Rus komutana ait mezar çıktı, çalışmalar durduruldu

Ardahan merkez Karagöl Mahallesinde bir inşaat sahasında yapılan kazıda Rus komutana ait olduğu düşünülen mezar bulundu. Arkeologlar mumyalanmış ceset ile ilgili çalışma başlattı.

Rus komutana ait mezar bulunduEdinilen bilgiye göre, Karagöl Mahallesi’nde bir inşaat için temel çalışması sırasında tek oda şeklinde tarihi bir mezar ortaya çıktı. Mezarı fark eden vatandaşlar Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kars Müze Müdürlüğüne haber verdi. İhbarın ardından olay yerine polis ve müze görevlileri ile Ardahan Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri sevk edildi.

Müze Müdürlüğü görevlileri toprak ile kapanan ve giriş kapısı ortaya çıkan tarihi mezarı açmak için çalışma başlattı. Mezarın, Rusların 1878 yılında Ardahan’ı işgali sonrasına ait olduğu tahmin ediliyor. Mezarda tarihi eser olup olmadığının yapılan çalışmalar sonrası ortaya çıkacağı öğrenildi.

Rus komutana ait mezar bulunduKonuyla ilgili açıklama yapan Kars Müzesi Arkeoloğu Ünver Solaklıoğlu, mezarın Rus bir generale ait olduğunu söyleyerek, “Ardahan Karagöl Mahallesi’nde dün akşam saat 5.00 ile 5.30 sıralarında burada inşaat kazısı sırasında tabut bulunduğu söylendi. Emniyet yetkililerinin de bize bildirmesi üzerine olay yerine geldik ve olay yerinde gerekli incelemeler yapıldı. Yapılan incelemede Rusların 1878’den sonra buraya yerleşmesi göz önünde bulundurulduğunda o döneme ait olduğu tespit edilmiştir. Rus askerine ait olduğu tespit edilen tabut içerisinde herhangi önemli bir şey yok. Rus askeri Hıristiyan dinine göre gömülü bir şekilde bulundu. Herhangi değerli bir şey bulunmadı, sadece Rus askere ait iskelet ve elbisesi bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Savcılığı olayın ardından kazıyı durdurdu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin